Vítejte na blogu o knihách

Jmenuji se Jakub Šenk a vítám Vás na svém blogu, který bych rád věnoval knihám, které čtu už od nepaměti. Myšlenka na založení tohoto blogu přišla náhodou před pár dny, když jsem se dozvěděl, že jeden webhostingový portál prodával EU domény za necelé tři stovky na 10 let. Říkal jsem si, že bych toho mohl využít a začít psát o něčem novém.

Já už totiž mám svůj osobní blog na adrese www.jakubsenk.eu, který mám již 13. rokem a věnuje se hlavně IT, které jsem vystudoval. V posledních pěti letech jsem se vrátil ve větší míře ke svému koníčku z dětství – ke čtení a na blog tolik nepřispíval.

a) má čtenářská historie

Číst knihy jsem začal na prvním stupni ZŠ po školní exkurzi v knihovně. Bohužel si už nepamatuju, jakou jsem si půjčil první knihu (více jsme si jich půjčit poprvé ani nemohli), ale od té chvíle jsem začal chodit do knihovny pravidelně a zůstalo mi to až do dnešních dnů, kdy do knihovny už chodím pouze sporadicky, protože si poměrně často kupuju knihy vlastní.

Nejoblíbenější čtení na prvním stupni ZŠ byl určitě Čtyřlístek. Pozdějí ABC (to jsem si kupoval i sám z tehdejšího kapesného), a když nad tím uvažuju, ze začátku jsem si půjčoval hlavně časopisy. Také si pamatuju, že jsem si půjčoval později knihy o vesmíru a šachách, ze kterých jsem se zdokonaloval (v dnešní době hraju šachy max. na mobilu nebo se synovcem a už je tolik neumím).

Na druhém stupni jsem také začal, ani nevím vlastně proč, hltat Foglarovky, měl jsem prakticky vše, co se dalo sehnat. Naštěstí jsem začal chodit do knihovny až kolem roku 1995, tedy v době, kdy samozřejmě nebylo problém cokoli sehnat, včetně Foglarovek, které byly, pokud vím, komunisty zakázány. Ve škole, pokud jsme četli v Čítance část nějaké zajímavé knihy, tak si knihu, ze které byl daný úryvek půjčuju v knihovně.

Od druhého stupně, někdy kolem roku 1998, jsem se začal zajímat o počítače, které se následně stali mou celoživotním souputníkem, a o kterých jsem přečetl spoustu knih a později i propsal spoustu „virtuálního inkoustu a papíru“ na svém blogu, který jsem začal psát v roce 2008 a zmiňuji jej na začátku tohoho úvodníku. V roce 1998 začínám i chodit do počítačového kroužku v DDM.

V roce 2001 chodím do 9. třídy ZŠ a zde se, díky výbornému učiteli, poprvé oblíbím něco, co mě baví, ačkoli s přestávkami, až do dnešních dnů. Jedná o historii. Pamatuji se, že mě dějepis na ZŠ vůbec nebavil. Změna přišla v 9. třídě, kdy jsme měli na 20. století pana ředitele a ten ve mě probudil svými kvalitami oblibu v dějepis, tedy v historii.

Od té doby se moje záliby dělili mezi počítač a čtení o historii, konkrétně mě bavila, nevím proč, jen 2 světová válka. Historie to však postupně prohrála a časem jsem ji uložil do šuplíku a věnoval se spíše počítačům, které jsem studoval na SŠ i VŠ. Ještě si pamatuju, že jsem v té době četl detektivky (samozřejmě Agatha Christie, Cook a podobně).

K historii jsem se vrátil koncem roku 2014, kdy se začalo řešit nadcházející 600. výročí narození Karla IV. , které bylo rok na to, 14. května 2016. Já žil v té době v Praze a pamatuju se, že čas od času na toto výročí člověk narazil ve městě nebo i v TV.

Řekl jsem si, že bych si měl něco o Karlu IV. přečíst a k vánocům jsem dostal jeden svazek Velkých dějin zemí Koruny české, který byl o něm. Tím má potřeba číst o (nejen) české historii započala a doposud neskončila. Od té chvíle jsem postupně nasbíral všechny svazky Velkých dějin a nejen je. Dnes mám asi 120 knih (nemám spočteno přesně), většinou o historii, ale mám i detektivky, Pána prstenů a celou edici Hry o trůny, kdy každá má minimálně 800 stran 😀

b) o čem budu psát

Blog určitě nebude pouze o recenzích knih (spíše než recenze bych v mém případě použil slovo „názor“), které jsem přečetl, ale o mnoho dalších věcech. Tak např. o novinkách, které vyjdou a třeba je plánuju pořídit, zajímavých akcích v obchodech s knihami a podobně. Prostě o čemkoli, co se mi dostane pod ruku a budu to pokládat za zajímavé.

Budu se věnovat hlavně knihám o historii, případně detektívkám a jiným románům.

c) kdo zde bude psát

Tenhle blog je vlastně rodinný, bude zde přispívat velmi pravděpodobně i manželka, která také ráda čte a při zakládání tohoto „projektu“ jsme se domluvili, že zde budeme psát oba. Samozřejmě manželka má naprosto jiné preference pro čtení a bude tedy psát žánrově o jiných knihách, které Vám manželka představí v některém novém postu na tomto blogu.

d) jak často budou vycházet články

Bohužel velmi nahodile, protože máme malou dceru a volného času není vůbec nazbyt. Pro notifikace o nových článcích můžete použít RSS kanál.

Příspěvek byl publikován v rubrice Úvod. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.