První pohled na čtečku Kindle Paperwhite 4 očima začátečníka

Doma mám již přes 200 knih (zde je případně jemně zastaralý seznam) a do toho nejsou započteny manželčiny knihy. Jelikož bydlíme v panelákovém domě, místo pro knihy samozřejmě ubývá. Již před nějakým časem jsem začal na portálu www.trhknih.cz prodávat knihy, které mě tolik nezaujaly nebo mě rovnou zklamaly (mé nabídky jsou případně zde, seznam budu postupně rozšiřovat). Nedávno jsem si uvědomil, že velké procento knih, které doma mám, je bez obrázků (nebo je s minimem ilustrací) a jedná se tak o čistý text, a proto jsem začal uvažovat, že bych si pořídil na méně důležité knihy (tzn. na jedno přečtení, s málem obrázků, ne tak důležité) čtečku. No a ty ostatní, s bohatými ilustracemi a podobně budu i nadále kupovat ve fyzické podobě. Co si budeme povídat, kniha je kniha a v určitých ohledech ji nelze nahradit.

Ještě, než budeme pokračovat, rád bych zmínil, že se jedná o mou první čtečku a nemám tak s nimi, krom těchto prvních dní, žádnou zkušenost. Proto prosím berte tento článek jako pohled nováčka a ne jako recenzi.

Výběr čtečky

Výběr byl poměrně jednoduchý. Řekl jsem si, že abych se vyvaroval jakýmkoli případným problémům, půjdu tentokrát do „standardní“ značky (oproti mobilům, kde jsem vystřídal už X různých značek) a tou je Amazon Kindle. Našel jsem si nejnovější model střední třídy a tím je, pokud se nepletu, právě Kindle Paperwhite 4. Přečetl jsem si pár recenzí, a jelikož dopadly dobře, neváhal jsem a hned jsem si jednu objednal. Samozřejmě jsem věděl, že čtečka je v anglickém jazyce (a nelze češtinu nijak nahrát), ale nedělá jí problém text s českými ani jakýkoli jinými znaky. Objednávku jsem provedl a zaplatil v pátek a hned v neděli byla čtečka připravena v Alza boxu, což mě mile překvapilo, protože žiji v malém městě.

Příprava před rozbalením čtečky

Pokud doposud nevlastníte žádnou e-knihu, pak pravděpodobně můžete tuto část přeskočit. Pro vyzkoušení čtečky je však dobré si opatřit nějakou e-knihu, můžete začít třeba na webu pražské knihovny, kde se nachází velké množství e-knih zdarma. Zde dobrá rada – nikdy nikde nekupujte nebo nestahujte e-knihu v PDF, je to pravděpodobně nejhorší formát pro e-knihy, pokud je písmo malé, nelze jej zvětšit, ale musíte zvětšit celou stránku, čímž se vám sice písmo zvětší, ale krom listování v knize pak musíte i posouvat text zleva doprava. V případě Kindle pak stahujte (kupujte) knihy ve formátu MOBI, AZW nebo PRC. Více o formátech zde.

Pokud již však nějakou sbírku máte, třeba jako já uloženou v mobilu, pak důrazně doporučuji nejprve sbírku nakopírovat do počítače, upravit jí metadata, pokud nejsou korektní (aby se Vám kniha lépe a rychleji hledala), a poté ji pomocí nějakého programu nakopírovat do čtečky. Já jsem třeba pro obojí použil Calibre a díky načítání metadat z databazeknih.cz (po nainstalování doplňku do aplikace) jsem měl hotovo za pár hodin času. Samozřejmě vlastní nakopírování knih muselo počkat do neděle, kdy čtečka dorazila. O Calibre se rozepíšu v dalším článku.

Jedna poznámka na závěr. Pokud nakopírujete knihy přes správce souborů (i tak to jde, ale nepodporované formáty nebudou převedeny a nepůjdou otevřít ve čtečce) nebo pomocí specializovaného software, pak se Vám tyto knihy nebudou synchronizovat mezi ostatními podporovanými zařízeními (Android telefon, iPhone…). Synchronizují se jen knihy zakoupené v Amazonu nebo ty, které si pošlete emailem přímo do čtečky (ano, i čtečka má email :)). Zasílání knih emailem na čtečku podporují i čeští prodejci, sám jsem to vyzkoušel zatím u Alzy. O tom, kde nakupuju e-knihy se také zmíním v některém z dalších článků zde na blogu.

Rozbalujeme

Čtečka přišla v malém a pěkném balení (viz fotky níže), ve kterém najdete vlastní čtečku, kabel na nabíjení (bez zástrčky, lze využít libovolnou USB nabíječku pro mobily se starým USB rozhraním, tedy ne s USB-C, případně připojit čtečku k PC) a miniaturní návod, který mi ani nepomohl.

Balení_líc

Balení, zadní strana

Balení_rub

Balení, přední strana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak je z obrázků patrné, jedná se o modrou verzi (pokud dáte čtečku do obalu, pak stejně nejde poznat, jakou barvu máte, předek je černý), má 6palcový e-ink dotykový displej, je voděodolný (IPX8, tedy je možné jej ponořit do 2m vody po dobu jedné hodiny), má WIFI a 32 GB uložiště. Koupil jsem si verzi s reklamou, tu ale vidím jen na spořiči obrazovky, který vidím jen pár sekund, než se mi po otevření obalu čtečka nachystá a zobrazí mi posledně čtenou e-knihu. Jinde, než na spořiči, nejde reklamu vidět.

Čtečka ve vnitřní krabičce

Čtečka ve vnitřní krabičce

Čtečka v celofánu

Čtečka v celofánu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak je patrné z fotek výše, balení je velmi prosté, ale na můj vkus elegantní a obsahuje asi vše, co je potřeba. Obal si stejně koupí každý svůj, já zvolil modrý, ten jsem bohužel nenafotil. Pro případ zájmu tak přikládám alespoň odkaz (barva je ve skutečnosti tmavší).

Když jsem čtečku vybalil z celofánu a viděl jsem instrukce, jak zapnout čtečku (viz fotka s celofánem), chvíli jsem uvažoval, zda to je taková ta instruktážní ochranná fólie, jako se dává na mobily, nebo to je již displej čtečky. Chvíli jsem se tak snažil folii opatrně sundat ( 😀 ) a samozřejmě to nešlo – jedná se opravdu už o displej.

Nastavujeme

Jako je u podobných zařízení normální, je potřeba je nejprve nastavit. Po připojení na WIFI, jsem tak zadal login do svého Amazon účtu, nechal jsem si rovnou i vytvořit i účet na goodreads.com a to bylo krom samotného načítání asi vše.

Knížky jsem si nahrál, jak jsem již zmínil výše, pomocí Calibre (připomínám, že o Calibre bude extra článek). Co se týče nastavování po prvním nastavení, tak jsem de facto jen stáhl aktualizace pro čtečku a to je tak asi vše. Ostatní jsem nechal ve výchozím nastavení, jen jsem si přenastavil zobrazení aktuální pozice v knize na číslo stránky (levý dolní roh).

Čtení první knihy

První stránka HHhH

První stránka HHhH od Laureta Bineta

Práce je hotova a mohl jsem si přečíst svou první e-knihu – HHhH od Laurenta Bineta (kniha na první pohled se zvláštním názvem pojednávající o atentátu na Heydricha, kterou jsem si přečetl už celkem potřetí). Knihu jsem přečetl jedním „vrzem“ (v mém případě díky práci a dceři se jedná o týden 😀 ), opět mě dostala. Oči opravdu ze čtení nebolely (oproti čtení na telefonu) a to ani večer se zapnutým podsvícením. Když večer ve tmě v posteli dělám něco na mobilu, začnou mě vždy oči řezat po 10-15 minutách, se čtečkou chodím spát, protože už je hrozně pozdě, jinak bych četl dále.

Text opravdu vypadá velmi podobně jako v knize, otáčení stránek je rychlé, stejně tak i vše ostatní, co jsem zatím se čtečkou zkoušel. Jen vyhledávání knížky ze seznamu je zdlouhavé, a proto knihu vyhledávám dle názvu, a také proto byla ta aktualizace metadat zmíněná výše, tak důležitá. Použil jsem i ukládání poznámek k několika částem knihy, celkem návykové. Na rozdíl od klasické knihy lze poznámky upravovat, mazat, doplňovat a podobně. A vždy to dobře vypadá 🙂

Ačkoli Kindle neobsahuje žádné HW tlačítko krom „vypínacího“, a to slouží jen k přechodu na screensaver, případně při delším stisknutí k restartu zařízení nebo vypnutí obrazovky (celá čtečka se vypnout nedá), ovládání je intuitivní a myslím, že jsem s ním neměl velké problémy.

Výdrž baterie je také parádní, v neděli jsem čtečku trochu nabil při připojení k notebooku kvůli nakopírování knih do čtečky (po odpojení jsem měl nabito asi na 66%) a dnes, v sobotu, mám 44% ačkoli denně čtu minimálně hodinu a z toho 1/3 až 1/2 času mám zapnuto podsvícení (ve tmě).

Co jsem ještě nezkoušel jsou audioknihy a připojení Bluetooth sluchátek. Audioknihy ale zatím neposlouchám, tedy zatím ani nemám důvod to zkoušet.

Nedostatky zařízení

Jak jsem již napsal, jedná se o mou první čtečku. Nemůžu tedy zde porovnávat tuto čtečku s jinou, třeba Vámi preferovanou. Proto jen budu mluvit o nevýhodách pro lidi jako já.

Někomu může vadit, že se nedá zařízení přepnout do češtiny a menu je tak vždy v angličtině či v jiném světovém jazyce. Myslím si ale, že když je člověk trpělivý a nezná žádný světový jazyk, těch pár povelů se naučí z návodu na internetu nebo od známého či z YouTube. Absence českého slovníku taky zamrzí, ale měl by jít doinstalovat, zatím jsem to ale ještě nezkoušel.

Nevýhodou pak je, že oficiální Amazon shop obsahuje jen knihy v angličtině nebo v jiném světovém jazyce. Není problém ale nakupovat v libovolném českém e-shopu, který se tímto zabírá, od Alzy počínaje, až po O2 Knihovnu konče (ne, nemusíte být zákazníkem O2). Obchody pak umějí (zdarma) poslat email se zakoupenou knihou přímo na Váš Kindle a kniha se Vám tak bude i synchronizovat.

Jedním z mála nedostatků tak je, že HW tlačítko neumí zobrazit toolbar (menu), což by se mohlo hodit, když člověk chce ukončit režim čtení nebo např. zapnout podsvícení při čtení a podobně. Místo toho musí prstem „kliknout“ do horní části obrazovky.

Obecným problémem všech Kindle čteček pak je, že se synchronizují jen knihy, které zakoupíte přes oficiální Amazon shop nebo si pošlete emailem. Knihy nahrané přes počítač se tak nesynchronizují.

Závěr

Koupě čtečky po týdnu používání nelituji ani neplánuji čtečku vracet. Čtení je opravdu pohodové (oproti čtení na mobilu se to opravdu nedá srovnat) a i používání čtečky jako takové je plynulé a jednoduché (i přes absenci češtiny v menu).

V dalších článcích se zmíním o tom, kde nakupuji knihy a o používání aplikace Calibre, kterou používám pro správu svých e-knih z dřívějška, a pro e-knihy, které jsou zdarma a legálně k dostání na internetu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Články, Čtečky se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí zásady ochrany osobních údajů a smluvní podmínky společnosti Google.